Tiedote 5.1.2026 Perussuomalaiset naiset: eläinystävällistä politiikkaa alkavalle vuodelle!
Perussuomalaiset naiset: eläinystävällistä politiikkaa alkavalle vuodelle!
Perussuomalaisten naisten puheenjohtaja, kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa esitti valtiopäivätoimissaan juuri päättyneenä vuonna kovempia rangaistuksia eläinsuojelurikoksiin syyllistyneille, eläinpoliisimallin laajentamista koko maahan, rekikoirayrittäjien tarkempaa valvontaa ja tehokkaampaa puuttumista pentutehtailuun. Elomaa on vuosien aikana tehnyt vahvasti työtä eduskunnassa, jotta Suomeen saataisi eläinystävällisempää politiikkaa. Viime vuoden valtiopäivätoimet ovat siis väkevää jatkumoa perussuomalaisten tekemälle työlle, sillä etenkin perussuomalaiset naiset ovat tulleet tunnetuksi eläinten puolustajina.
Elomaa on mm. laatinut vuonna 2021 lakialoitteen, jossa ehdotetaan piikkipantojen, piikkikuolainten ja piikkikannusten sekä muiden eläimelle kipua aiheuttavien ohjaus- ja hallintavälineiden, sähköpantojen ja muiden eläimelle sähköiskun antavien laitteiden käytön kieltämistä.
Eläimet eivät voi ajaa omaa etuaan, niiden suojeleminen on ihmisen tehtävä
- Eläimet eivät voi ajaa omaa etuaan, niiden suojeleminen on ihmisen tehtävä, totesi oikeusministeri Leena Meri osuvasti oikeusministeriön tiedotteessa toukokuussa 2025. Meri teki ensimmäisen lakialoitteensa eläimiin sekaantumisen kriminalisoimiseksi jo vuonna 2015.
Eläinten oikeuksienkin kuuluu mennä eteenpäin, ei taaksepäin
Rituaaliteurastuksien täyskiellosta on myös perussuomalaisten toimesta vuosien varrella tehty aloitteita ja kirjallisia kysymyksiä eduskunnassa.
- On tarpeeksi hullua, että uskonto määrää, että eläimen pitää kärsiä, jotta lihaa voi syödä. Vielä karmeampaa kuitenkin on, että meidän pitää tuollainen Suomessa sallia. Eläinten oikeuksienkin kuuluu mennä eteenpäin, ei taaksepäin! Näin totesi valtiovarainministeri, puolueen puheenjohtaja Riikka Purra 2021 vuoden alussa. Hän oli tuolloin saanut vastauksen kirjalliseen kysymykseensä keskustalaiselta ministeriltä, että rituaaliteurastusta ei ole syytä lopettaa Suomessa, koska sitä käytetään niin vähän.
Perussuomalaiset naiset ovat eläinten asialla olleet, ovat nyt ja tulevat olemaan.
Perussuomalaisten naisten toimesta on mm. vaadittu kissoille ja Suomen hevoselle parempaa arvostusta ja perätty esimerkiksi silloisen europarlamentaarikko Laura Huhtasaaren toimesta EU:n tasolla loppua Espanjan metsästyskoirien karulle kohtelulle.
Perussuomalaiset naiset ovat eläinten asialla olleet, ovat nyt ja tulevat olemaan. Toivomme Suomen politiikkaan eläinystävällistä uutta vuotta!
Lisätietoja:
Perussuomalaiset Naiset ry:n puheenjohtaja
Kike Elomaa:
Perussuomalaiset Naiset ry:n tiedottaja
Marika Sorja: